Projekty

Podcastové štúdio - Rh faktor - Regionálna história, podcast

Cieľom projektu je vytvoriť plne vybavené štúdio pre nahrávanie audio zvuku ako aj video záznamu, za účelom pokračovania a kvalitatívneho zvýšenia úrovne tvorby podcastu s názvom Rh faktor – Regionálna história, o regionálnej histórii v rámci Prešovského samosprávneho kraja, ktorý realizuje n.o. iRozvojiRegion.

Ukončenie projektu 15.11.2023


Nové štúdio pre lepší podcast!

Na základe schválenia našej žiadosti o dotáciu sme s Prešovským samosprávnym krajom podpísali Zmluvu o poskytnutí dotácie a začali s implementáciou projektu Podcastové štúdio – Rh faktor – Regionálna história. Hlavnou projektovou aktivitou sme chceli dosiahnuť lepší zvuk nášho podcastu a zároveň ho obohatiť aj o kvalitný obraz. Za týmto účelom sme vytvorili nové, kvalitné podcastové štúdio, vybavené všetkými potrebnými technológiami a príslušenstvom – svetlami, kamerami, strižňou,…) aby sme Vám poskytli regionálne príbehy, fakty a udalosti vo vysokej kvalite. 


Do nových epizód sme na kávičku v nových priestoroch pozvali našich priateľov, ktorí už v podcaste účinkovali. Stále však s nimi máme o čom hovoriť a tieto debaty neostali len pri jednodielnych epizódach.  Miki Argalács a Rasťo Ovšonka sa s Igorom Wzošom podrobne venovali téme volieb či nástupu 1. svetovej vojny v Poprade. 
Okrem “overených” hostí sme s radosťou v našej malej komunite lokálnych historikov a historičiek privítali po prvýkrát aj dámu, pani Evu Kulovú. Pani Eva Kulová je neterou popradského projektanta, staviteľa, podnikateľa, ale aj filantropa Jozefa Šašinku. Táto významná a činorodá osobnosť sa zaslúžila za výstavbu mnohých, dnes už historických objektov v Poprade a vo Vysokých Tatrách. O jeho živote, architektonickom diele, ale aj o vlastných zážitkoch a spomienkach na svojho strýka pani Kulová napísala knihu, o ktorej s nami hovorila v našom podcaste. 

S ukončením projektu naša podcastová činnosť nekončí, práve naopak. Náš zoznam s námetmi na témy, o ktorých chceme hovoriť je dlhý a postupne sa rozširuje aj okruh inšpiratívnych osobností, s ktorými o týchto témach chceme hovoriť.  Ostaňte nás počúvať a už aj “sledovať” prostredníctvom webovej stránky

https://regionalnahistoria.sk/@RHFP


Rh faktor - Regionálna história, podcast

Podcast o regionálnej histórii, prostredníctvom ktorého chceme verejnosti priblížiť stovky lokálnych historických faktov, legiend a príbehov miestnych dejín či osobností, ktorých aktivity mali význam pre ďalšie generácie až po súčasnosť. Do jednotlivých epizód podcastu sme si pozvali našich priateľov, nadšencov dejín okolitého regiónu, s ktorými sme hovorili nielen o známych historických udalostiach resp. osobnostiach, ale hlavne o tých menej známych, no z nášho pohľadu rovnako dôležitých a zaujímavých. Vypočujte si podcasty na  https://regionalnahistoria.sk

Ukončenie projektu 31.10.2022

O čom sme sa rozprávali?

Prvé epizódy našich rozprávaní vznikli neformálne. Môžme kľudne priznať, že v tom nebol žiaden zámer ani náznak toho, že by sme raz publikovali naše “kávičkové debaty”. Po každom ďalšom stretnutí typu “veď sa zastav na kávu” sme poznali, že nám prinášajú množstvo nových a hlavne zaujímavých informácií. Nebol to len bežný oddychový čas na pauzu. Po každej takejto “káve“, s ľuďmi, ktorých prítomnosť vám zrýchľuje plynutie času a zároveň predlžuje pauzu na kávu, sme boli zrazu o niečo viac vedomejší. Naše malé kuchyňové filozofovanie nám prinieslo množstvo zaujímavostí nielen o miestnej politike, o susedovej žene, ale viac nás zaujali príbehy a množstvo drobných faktov o histórii, ktorá sa nás týka o niečo bezprostrednejšie, ako vznik a zánik Rímskej ríše. Viac sme sa dozvedeli o vlastnom pôvode, o miestnej histórii. O tej, o ktorej sa učitelia v škole nezmienia. Zrazu sa nám vynárali miestne príbehy, o ktorých nám stihli porozprávať naši starí rodičia. Súvislosti, osoby v týchto príbehoch sme odrazu  začali vnímať inak – akoby sa nás to týkalo, akoby to bolo trochu aj o nás. Vtedy sme sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným a ponúknuť  “kávičkovú debatu” aj ďalším, ktorých to zaujme.

Aj našu miestnu históriu prepísali historici do krásnych kníh, nájsť sa dá v knižniciach i na internete. Niektoré veci však idú tak spontánne, keď sa o tom hovorí. Nevadí, že možno aj nie sú pravdivé. Ľudia, ktorých stále baví o tom hovoriť, sa u nás na kávičku zastavili…

S kým sme sa rozprávali?

Janko Simkanič je náš dlhoročný priateľ, narodený u nás. Jeho umelecké vedomie ho z rodnej Veľkej odnieslo do veľkého sveta a väčšinu doterajšieho života prežil v Prahe ako dokumentarista, režisér a nadšenec etymológie. Možno aj vďaka chýbajúcemu rodisku sa zaujímal viac ako my o rodné mesto, kraj,
o ľudí, ktorí ho tvorili. Rozmýšľal, prečo sa vlastne Poprad volá Poprad. Môže to byť snenie, ale aj realita pôvodu tohto názvu. Vrátil sa späť a chcel o tom všetkom s nami hovoriť. Len tak, pri kávičke. Hovorili sme o mnohých ďalších pomenovaniach tvoriacich našu históriu, o slovútnom Poprade a mnohých ďalších témach. A ešte o mnohých hovoriť budeme. Počúvajte s nami!
Miki Argalács je rodákom od Nových Zámkov, ale od roku 1952 žije a pôsobí v Poprade  ako novinár a publicista s obdivuhodnou znalosťou historických faktov, na základe podrobného štúdia dobovej tlače. Takto vzácnu múdrosť rád posúva ďalej všetkým, ktorí o to stoja. A my sa s ním radi rozprávame a sme radi, že prišiel k nám na “kávičkové debaty”. Tešíme sa na mnoho ďalších!
Rasťa Ovšonku poznajú najmä fanúšikovia popradského hokeja. Napísal sedem publikácií, ktoré mapujú hokejové dianie v Poprade od jeho zrodu až po rok 2006. Je aj fanúšikom filatelie, vlastnú zbierku poštových známok s tematikou Tatier vydal knižne v publikácii Tatranské motívy na poštových známkach. Jeho novinárska kariéra mu dodávala rozhľad, pohľad aj nadhľad do histórie. Tá sa stala jeho záujmom už v školských laviciach. Dnes sa oduševnene venuje nášmu najstaršiemu popradskému kostolu – Kostolu svätého Egídia z 13. storočia a okrem tém o hokeji sme si zopár kávičiek dali aj pri debatách o vzácnostiach sakrálnych pamiatok nášho regiónu.

tlacova sprava

smARt MÚZEUM

Hlavným cieľom je vytvoriť a zaviesť do praxe aplikáciu, ktorá bude zdieľať zbierkové predmety múzea cez technológiu rozšírenej reality (AR) na bežnom mobilnom zariadení kdekoľvek kde je k dispozícií dátové pripojenie. Pilotné zavedenie tejto možnosti bude v spolupráci s Múzeom v Kežmarku a Ľubovnianskym múzeom v Starej Ľubovni. Aplikáciu môžu v budúcnosti využívať všetky múzeá a galéria na Slovensku a prezentovať tak touto formou svoje hodnotné artefakty, múzeálne predmety, ktoré budú viac prístupné širšej verejnosti aj v rizikových obdobiach poznačených obmedzeniami.

Smart koncepty v manažmente miestneho a regionálneho rozvoja

Hlavná aktivita je zameraná na optimalizáciu procesov verejnej správy prostredníctvom implementácie smart konceptov v manažmente miestneho a regionálneho rozvoja pre tvorbu lepších verejných politík vo všetkých oblastiach mestského rozvoja územnej samosprávy mesta Trenčín prostredníctvom monitoringu a analýzy verejných politík, hodnotenia ich dopadov a návrhu riešení na ich optimalizáciu s cieľom skvalitnenia a dostupnosti verejných služieb.

(f)ITcubator - start up centrum

Členovia nášho tímu sa výrazne zasadili za vznik tejto neziskovej organizácie a aj v súčasnosti spolupracujú na jej aktivitách. (f)ITcubator je prvá nezisková organizácia pod Tatrami, ktorej snahou je vytvorenie talentovanej komunity z portfólia študentov či mladých ľudí s prepojením na odborníkov z IT oblasti. Hlavným claimom (f)ITcubatora je IT4TA3, prenesene – urob „Aj Ty“ niečo pre „Tatry“.
Privítame každého s netradičným nápadom alebo myšlienkou, ktorý si zaslúži podporu a tým pomôže napredovať podtatranskému regiónu. Popradský (f)ITcubator organizuje eventy, workshopy, diskusie na tému vzdelávania, informačných technológií, ale aj z oblasti marketingu či ako zostať FIT po fyzickej i duševnej stránke.